Milevsko

Milevská knihovna byla založena v roce 1914 a nachází se v osmitisícovém jihočeském městečku, jehož 20 % obyvatel je čtenáři knihovny. Knihovna má jednu pobočku a v rámci Regionálních funkcí spravuje 21 obecních knihoven. Pracuje zde 10 zaměstnanců a řada dobrovolníků.

Knihovní fond čítá 68 000 svazků a počet výpůjček dosáhl v roce 2018 téměř 80 000. V roce 2018 stihla knihovna uspořádat 380 kulturních a vzdělávacích akcí pro veřejnost.

Pro knihovnu pracují dvě lektorky na podporu čtenářství, které s projektem Knihožrouti každý měsíc navštíví všechny čtyři mateřské školky v Milevsku. Loni zvládly uspořádat 134 pořadů pro školy a příměstský tábor, který je velmi oblíbený a obsazený dětmi vždy během jednoho dne.

Se svým stánkem se knihovna účastní městských akcí, v rámci kterých si buduje komunitu příznivců knihovny.

Knihovna nabízí virtuální univerzitu 3. věku, rozváží knihy do domovů pro seniory a nepohyblivým spoluobčanům, nabízí službu balení knih. Několikrát do roka spolupořádá v místním kině Listování, ve výstavních prostorách organizuje 6-8 výstav za rok, některé doplněné vernisáží a v říjnu se pravidelně chystá charitativní Bibliobazar, jehož výtěžek je věnován potřebným.

Knihovna je zapojena do projektu Bookstart se svým Knižním prckem, který vede dobrovolnice. S trenérkou paměti pořádá kurzy pro veřejnost, lektoři angličtiny vedou několik skupin anglického čtení pro menší děti, lektorka jógy pořádá Knihohrátky s jógou a Arteterapii pro holky 12-18 let.

V knihovně se schází Spolek milovníků krásné literatury a voňavé kávy, je možné navštívit Lehkou francouzskou konverzaci či prostor pro debaty žen v rámci projektu Živé Milevsko. Na půdě knihovny funguje prostor pro Rodinnou únikovou hru pro veřejnost.

Letos se tu poprvé pořádal jarní Seberozvojový kurz pro ženy (ajurvéda, vztahy, mindfulness, bylinky, paleo kuchyně).

Knihovna také pravidelně vyvěšuje tibetskou vlajku a během pár měsíců otevře vlastní literární kavárnu.